Videotöötluse nädala ülesanne

Lühikese viivitusega saan teile teatavaks teha järgmise koduse ülesande, milleks on ekraaniviisori (screencast) ettevalmistamine ja jagamine.

Ekraaniviisori näol on tegemist kas osaliselt või terviklikult arvutis lindistatud filmilõiguga, milles kirjeldatakse mõnda tegevust, mida vaataja näeb sel hetkel arvuti ekraanil. Kõige rohkem kasutatakse ekraaniviisoreid erinevate juhendmaterjalide valmistamiseks ning esitamiseks. Lisaks ka tarkvara esitlemiseks, toodete demomiseks või prototüüpide visualiseerimiseks.

Ekraaniviisoril võib olla küljes ka heli või jutustaja hääl, kes räägib, milliseid samme ta parasjagu ekraanil teeb. Sarnaselt kõikide internetti riputatavate videotega ei ole ekraaniviisori pikkus üldjuhul väga pikk. Suurem osa ekraaniviisoreid jääb pikkuselt ajavahemikku paarkümmend sekundit kuni paar minutit.

Rakendusi, millega ekraaniviisoreid salvestada, on kümneid – nii tasulisi kui tasuta, nii arvutisse paigaldatavaid kui ka neid, mis töötavad üle veebilehitseja. Tasuliste eelis on põhjalikumad tööriistad valminud ekraaniviisori töötlemiseks ja toimetamiseks ning mõned näited neist on Camtasia (Windows, Mac OS X), Adobe Captivate (Windows) ja ScreenFlow (Mac OS X). Tasuta tööriistadest toon välja CamStudio (Windows) (kirjeldatud Videotöötluse praktikumi postituses), Jing (Windows, Mac), Screencast-O-Matic (veebilehitseja põhine).

Tähelepanu juhin sellele, et kahe viimase rakenduse puhul on kasutajal ajaline piirang 15 minutit. Lisaks salvesatab Jing ekraaniviisori Flashi failina, mida näiteks otse YouTube-i ei saa üles laadida kuid kui teil on olemas oma serveriruum, siis sinna üles laetud fail mängitakse maha kasutajale ilma, et ta peaks seda sealt alla laadima.

Ülesande praktiline osa on õppematerjalina kasutatava ekraaniviisori valmistamine. Teema jätan teile endile valida, samuti vahendi. Hea koondtabeli ekraaniviisori tarkvaradest leiate Wikipedia lehelt. Valmistatava ekraaniviisori pikkus võiks jääda vahemikku 30 sekundit kuni 2 minutit ja peab sisaldama ka audiot (jutustaja hääl). Ajaveebi palun teil postitada ülevaade kasutatud vahendi(te)st, protsessi kirjelduse, ekraaniviisori kirjelduse (miks ja kellele mõeldud) ning ekraaniviisori enda (kas lingina või vistutatud kujul).

Inspiratsiooniks viitan Peeter Marveti poolt valmistatud ekraaniviisoritele siin ja siin.

Kodutöö esitamise tähtaeg on 10. aprill.

Advertisements
Rubriigid: Ülesanded. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

17 Responses to Videotöötluse nädala ülesanne

 1. Peeter Marvet ütles:

  ma lisaks omalt poolt siis kah paar punkti :-)

  * pikkus paar minutit võimaldab teha promo-ekraaniviisoreid, enamus midagi õpetavaid on pigem 7-10 minuti suurusjärku – pikkust plaanides tuleks alati mõelda vaataja vastuvõtuvõimele ning mitte hüpata üle asjadest mis võiksid potentsiaalsele vaatajale teadmata olla (loomulikult võib koolitööd teha ka lühemaga)

  * päris huvitav zhanr on ka ilma jututa ekraaniviisorid, nt ise just õppisin http://www.thescreencast.com/2008/09/getting-started-with-android.html – aga isegi sellsite callout’ idega protsess on videos üle 3 minuti…

  * algajale tegijale (sh mulle endale) võib sobida meetod mitmekordse salvestamisega – st ma ise salvestan alati õpetuse terves tükis ja korraga, kui tundub et läks kehvasti siis viskan ära ja alustan otsast pihta – tulemusena muutub tekst soravamaks, kaovad ära segased näited jms; selle eeliseks on see, et tulemust ei pea pärast lõikuma ja ümber pakkima. oma OSX peal tehtud töödes kasutan ma lihtsalt QuickTime Pro abi mis lubab faili natuke lõigata, aga ei tee mingit ümberkodeerimist – tulemuseks väga klaar pilt pärast Youtubes

  * ära unusta heli – katsu leida mingi peamikrofon, jälgi et nivoo oleks normaalne (Camtasia Studio viimased versioonid teevad päris head dedyamicut ehk ühtlustamist, kuulajad on vääääga tänulikud kindlasti; varem olen eraldanud helifaili videost ja lasknud läbi http://www.conversationsnetwork.org/levelator jubina, see teeb veel paremat tööd)

  * valides salvestatava ala suurust vali nn Youtube HD 720p ehk 1280×720 (kui su enda ekraan vähegi lubab)

  muideks, kõik need Photoshopi-teemalised ekraaniviisorid on nüüd kah Youtubes, et oleks mugavam vaadata ühes playlistis kah – http://www.youtube.com/view_play_list?p=0EEBA9066C41A284

 2. Madis V. ütles:

  Miskipärast unustatakse alati ära Linuxi/FreeBSD ekraanisalvestajad, tõsi – tulenevalt erinevast arhitektuurist ei ole nad enamasti multiplatvormsed ehk ei tööta Windowsis ja mujal korraga samad programmid. Macil võibolla isegi mõni töötab, pole huvi tundnud, iseenesest OS X on tihedalt FreeBSD ja NetBSD seest laenanud koodi algselt. Ehk siis, mina pakun välja:

  http://recordmydesktop.sourceforge.net/about.php – testisisin seda videotöötluse praktikumis, suutis kenasti salvestada isegi jooksvat VLC meediamängija videot (mõned ekraanisalvestajad, eriti tasuta/vabavaralised ei pruugi suuta salvestada kiirendatud sisu – videot ja mänge/3D’d)

  http://live.gnome.org/Istanbul

  Nagu tavaks, siis tarkvara on mõistlik tõmmata oma väljalaske tarkvaralaost pakendatult. Palju kindlam, et töötab kenasti!

 3. Pingback: Videotöötluse nädal | Argo's IMKE Blog

 4. Pingback: Videotöötlus | Nele ajaveeb

 5. Pingback: Videotöötluse nädala ülesanne | Digitaalsete õppematerjalide koostamine

 6. Pingback: Videotöötluse ülesanne «

 7. Pingback: 10. nädal – videotöötlus | Kersti's Studies

 8. Pingback: Videotöötluse nädala ülesanne | Sireti haridustehnoloogia õpingud

 9. Pingback: Videotöötlus (10. nädal) | Elu ülikoolis

 10. Pingback: Videotöötluse nädala kokkuvõte | Digitaalsete õppematerjalide koostamine

 11. Pingback: Videotöötluse nädala ülesanne « Õppeajaveeb

 12. Pingback: 6. Videotöötluse nädala ülesanne | Juliar85's Blog

 13. Pingback: Järeleksami tingimused | Digitaalsete õppematerjalide koostamine

 14. Pingback: Viienda nädala ülesanne | Digitaalse meedia sisutootmine

 15. Pingback: 12 kl Ekraaniviisor | Arvutiõpetus

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s