Kuues teema: allikmaterjalidele viitamine

Autoriõiguse teema järel keskendume me sellele, kuidas kasutatud materjalidele korrektselt viidata. Viitamise teema on tegelikult mõnes mõttes haridustehnoloogia õppekava üheks alguseks. 2008. aasta sügisel korraldasime me Mardiga kursuse “Töö allikatega, viitamine ja viidete haldamine e-õppes“, mis oli meie jaoks esimene sellisel kujul ajaveebipõhine kursus Eesti õpetajatega. Hiljem lisandus teisi täienduskoolitusi ning 2010 avasime haridustehnoloogia magistriõppe. Viimati toimus viitamiskursus eelmisel sügisel.

Käesoleva teema ülesanne koosneb teoreetilisest ja praktilisest poolest. Teoreetilises pooles palun teil tutvuda lugemismaterjaliga “Allikmaterjalidele viitamine”.

Praktilises pooles palun ma teil katsetada järgmisi vahendeid:

 1. Otsige oma magistritöö teemaga seotud artikleid Google Scholar otsingumootori abil.
 2. Logige Tallinna Ülikooli akadeemilise raamatukogu e-andmebaaside leheküljel sisse oma TLÜ kasutajatunnusega ning otsige oma magistritöö teemaga seotud artikleid andmebaasidest ScienceDirect, SpringerLink ja IEEE Computer Society Digital Library.
 3. Registreeruge Mendeley kasutajaks ja proovige Mendeley kaudu leida samad artiklid, mis te eelmistes sammudes katsetatud Google Scholar ja kirjastuste andmebaaside kaudu leidsite. Lisage leitud artiklid oma Mendeley artiklite kogusse.
 4. Liituge Mendeleys grupiga Creating Digital Learning Resources.
 5. Installeerige oma arvutile Mendeley klientprogramm Mendeley Desktop ja katsetage teie Mendeley andmebaasis olevate viidete kirjete kopeerimist (Edit > Copy Citation). Katsetage viitamissüsteemi muutmist (View > Citation Style).
 6. Katsetage Mendeley kogust puuduva allika lisamist PDF failina (File > Add Entry Manually) ning kirjeldamist metaandmetega.

Ajaveebipostituses palun ma teil reflekteerida loetu ja katsetamiste käigus õpitu üle. Lisaks sellele palun ma teil lisada oma postitusele nelja allikatüübi viited, mis on vormistatud APA6 viitamissüsteemi järgi. Ideaalis võiks vähemalt osa neist olla seotud magistritööga. Kui kasutate viidete vormistamisel Mendeley tarkvara, siis kontrollige tulemus üle ka eestikeelsest APA6 lühikokkuvõttest (.pdf). Neli allikatüüpi, mille viiteid ma ootan, on:

 • raamat (Book)
 • teadusajakirjas ilmunud artikkel (Journal Article)
 • konverentsikogumikus ilmunud artikkel (Conference Proceedings)
 • veebilehekülg (Web Page)

Ma ise püüan lähipäevil uute tehnoloogiate ja autoriõiguse teema kokkuvõtted ära teha. Jään teie postitusi ootama pühapäevaks 28. aprilliks.

Rubriigid: Ülesanded. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

3 Responses to Kuues teema: allikmaterjalidele viitamine

 1. Pingback: IFI7053 Digitaalsete õppematerjalide koostamine: kuues teema | Piret õpib jälle

 2. Pingback: Kuues teema: allikmaterjalidele viitamine | Informaatikaõpetaja, kooli infojuht

 3. Pingback: Kuues teema: allikmaterjalidele viitamine | HTmag 12

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s