Uute tehnoloogiate teema kokkuvõte

Olen teile veel võlgu neljanda teema kokkuvõtte. e-Raamat on selline mõiste, millest inimesed veel natuke erinevalt aru saavad. Ühe lähenemise järgi määrab e-raamatu ära eelkõige lugeritele mõeldud sisuformaat (EPUB, Mobipocket vms). Teise lähenemise järgi määrab e-raamatu ära eelkõige sisu. Sel puhul võiks ka raamatuna kujundatud PDF faili e-raamatuks pidada. Maris toob oma postituses kolm e-raamatu tähendust Vikipeediast. Eesti terministandard Informatsioon ja dokumentatsioon. Rahvusvaheline raamatukogustatistika (ISO 2789:2006) defineerib e-raamatu kui “litsentsi alusel kasutatav või vaba juurdepääsuga digitaalteavik, milles on ülekaalus otsingut võimaldav tekst ja mis on trükitud raamatu (monograafia) analoog”.

Vahenditest katsetas enamik teist PressBooks keskkonda, mis kujutab endast e-õpikute koostamiseks kohandatud WordPressi. Paraku on EPUB formaadis õpik kättesaadav PressBooks haldusliideses. Avalikus vaates näidatakse õpikuid lihtsalt veebilehena. Mõned näited:

Teistest vahenditest valisid Taimi ja Katrin Sigil tarkvara. Nende tehtud raamatud on võimalik EPUB formaadis alal laadida ning lugeris katsetada. Kristi katsetas Inkling Habitat võimalusi, mis on kirjastustele mõeldud professionaalne vahend e-õpikute koostamiseks. Ootan huviga järgmist kontakttundi, kus nad seda koos Kairega lähemalt tutvustavad.

Lisaks standardsete e-raamatute koostamise vahenditele on hulk terve rida veebikeskkondi, kuhu üles laetud dokumendifaile kuvatakse raamatu kujul (Issuu, Scribd, Calaméo, Yudu, Myebook jne). Ma ise eelistan nimetada neid vahendeid pigem veebiraamatuteks, et eristada neid standardsetest e-raamatutest.

Taimi tõi oma postituses välja, et ingliskeelse BYOD asemel võiks eesti keeles kasutada teie rühma poolt välja mõeldud KOS mõistet (Kaasas Oma Seade). KOS lähenemist saab rakendada paraku ainult nendes piirkondades, kus pered on majanduslikult paremal järjel.

Advertisements
Rubriigid: Kokkuvõtted. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s