Uued tehnoloogiad õppematerjalide koostamiseks

Hans Põldoja

Digitaalsete õppematerjalide valdkonnas on terve rida arenevaid tehnoloogiaid, mis ei ole veel kasutamiseks vajalike seadmete maksumuse tõttu või muudel põhjustel nii laialt kasutusel, kui eelmiste teemade juures käsitletud vahendid. Käesolev lugemismaterjal annab ülevaate e-õpikutest ja interaktiivsete tahvlite õppematerjalidest.

E-õpikud

Viimastel aastatel on paberraamatute kõrval jõuliselt esile tõusnud e-raamatud. Amazon internetikaubamaja teatas mais 2011, et nende keskkonnas on e-raamatute läbimüük ületanud paberraamatute läbimüügi. Ka Eestis on e-raamatute läbimüük kiiresti kasvamas.

E-õpikute alal avanesid paljud uued tehnoloogilised võimalused 2010. aastal, kui Apple tuli turule iPad tahvelarvutiga. Kui paberkandjal raamat ja õpik on füüsiliselt suhteliselt sarnased, siis e-raamatu ja e-õpiku puhul võib ette näha mitmeid erinevusi:

 • Erinevalt ilukirjanduslikest raamatutest ei moodusta õpiku monoliitset tervikut: e-õpikut saab müüa üksikute peatükkidena, neid erinevas järjekorras kokku panna jne.
 • e-õpik sisaldab simulatsioone, harjutusi ja muud interaktiivset sisu.
 • e-õpik võimaldab jälgida õppija edenemist ning õpiku sisu sellele vastavalt kohandada.
 • e-õpik võimaldab õppijatel lisada märkmeid, näha teiste õppijate märkmeid jne.

Üheks esimeseks e-õpikute platvormiks iPad jaoks on Inkling. Nende ärimudeliks on müüa interktiivseid õpikuid peatükikaupa. Õpikud sisaldavad lisaks tekstile interaktiivset sisu, võimaldavad lisada õppijal märkmeid ja näha teiste õppijate lisatud märkmeid. Inkling iPad rakenduse võimalustest annab ülevaate järgnev video.

Veebruaris 2013 avaldas Inkling autorvahendi Inkling Habitat, mis võimaldab kirjastustel otse veebis Inking platvormile õpikuid koostada. Inkling Habitat kasutajaks saavad registreeruda hetkel kõik huvilised. Kasutustingimused lubavad ülikoolide õppejõududel ja üldhariduskoolide õpetajatel oma e-raamatuid Inkling poe kaudu ka tasuta levitada (vt FAQ). Ülevaate Inkling Habitat võimalustest annab alljärgnev video:

2012. aasta jaanuaris esitles Apple oma e-õpikute autorvahendit iBooks Author. Tegemist on tasuta tarkvaraga, mis võimaldab koostada interaktiivseid õpikuid. Õpikutesse saab lisada pildigaleriisid, heli- ja videoklippe, esitlusi, kolmemõõtmelisi mudeleid ja harjutusi. Harjutused võimaldavad valikvastustega küsimusi ja sildi pildile lohistamise ülesannet. Apple’i lahenduse laiema leviku puuduseks on see, et iBooks Author töötab ainult Mac arvutitel ning õpikud vajavad tööks iPad tahvelarvuteid iBooks tarkvaraga või Mac arvuteid uusima operatsioonisüsteemiga Mac OS X 10.9. Õpikuid saab küll eksportida ka PDF failidena, kuid sel juhul kaob kogu interaktiivsus.

iBooks kaudu saab oma e-õpikuid avaldada iga õpetaja. Õpik avaldatakse Apple’i raamatupoe iBooks kaudu ning seda on võimalik levitada kas tasuta või tasuliselt. Viimasel juhul jääb autorile 70% käibest ning Apple võtab 30% käibest. Väiksema sihtgrupi puhul võib õpetaja saata e-õpiku ka õpilastele e-maili peale ning nad saavad selle oma iPadil iBooks lugeriprogrammis avada. Apple’i avaldamisplatvormist on võimalik ka ümber minna: valmis õpiku faili võib laadida oma veebiserverile ning saata õpilastele selle lingi. Lingi avamise peale iPadil avatakse õpik iBooks lugeriprogrammiga.

Veel üks tuntum projekt e-õpikute alal on Boundless. Nende lähenemiseks on pakkuda repositooriumides avaldatud õppematerjalidest ekspertide poolt kokkupandud õpikuid. Boundless Teaching Platform võimaldab igal õppejõul olemasolevatest materjalidest oma õpiku kokku panna, seda oma üliõpilastega jagada ning ülesandeid lisada. Osa õpikuid on saadaval tasuta, ülejäänud on tasulised. Boundless võimalusi tutvustab alljärgnev video.

E-raamatute valdkonnas on hetkel veel mitu konkureerivat sisustandardit. Avatud standardiks on EPUB formaat. Selle üheks edasiarenduseks on Apple iBooks Author formaat. Amazon kasutab Kindle lugeritel oma e-raamatuformaati Mobipocket ja selle edasiarendust Kindle Format 8.

Inkling Habitat, iBooks Author ja Boundless on mõeldud spetsiaalselt e-õpikute loomiseks ning pakuvad rohkem võimalusi kui standardsed e-raamatute loomise vahendid (interaktiivsed harjutused, meediasisu lisamine jne). Järgnevalt tutvustame mõningaid e-raamatute loomise vahendeid, mis võimaldavad eksportida tulemuse EPUB vms standardses formaadis.

PressBooks on WordPress peale ehitatud e-raamatute koostamise vahend. Raamatute kirjutamine käib sarnaselt WordPress lehekülgede toimetamisele ning valminud raamatut on võimalik eksportida EPUB, MOBI ja PDF formaadis. PressBooks on võimalik kasutada tasuta teenusena PressBooks.com lehel või paigaldada vaba tarkvarana oma serverisse. Erinevalt iBooks Authorist ja Inkling Habitatist ei võimalda PressBooks lisada e-õpikusse interaktiivseid harjutusi ja meediasisu.

Sigil on töölauatarkvara, mis töötab nii Windowsi, Maci kui Linuxi peal. See on mõeldud eelkõige tekstipõhiste e-raamatute koostamiseks, kuid on lihtsaim Windowsil töötav seda tüüpi tasuta rakendus.

Veebipõhistest keskkondadest võimaldavad EPUB formaadis e-raamatuid koostada näiteks veel näiteks Connexions ja Lulu. Mõlemad nimetatud keskkonnad võimaldavad Wordi dokumente üles laadida ning EPUB formaati konverteerida.

E-raamatud on mõeldud eelkõige tahvelarvutite ja lugerite peal lugemiseks, kuid on ka e-raamatute lugemiseks mõeldud personaalarvutirakendusi. Amazon pakub oma e-raamatute lugemiseks Kindle tarkvara, kuhu on võimalik ka tasuta demo-peatükke tellida. EPUB formaadis e-raamatute lugemiseks on mitmeid rakendusi, millest üks mugavamaid on Adobe Digital Editions.

Interaktiivse tahvli õppematerjalid

Interaktiivsed tahvlid on juba jõudnud paljudesse Eesti koolidesse. Kaheks populaarsemaks interaktiivse tahvli tüübiks meie koolides on SMART Board ja Promethean ActivBoard. Mõlemal tootjal on oma tarkvara õppematerjalide koostamiseks ja kasutamiseks interaktiivsel tahvlil. Probleemiks on nende puhul erinevate formaatide ühilduvus.

SMART Board tahvlitega on kaasas SMART Notebook tarkvara, mille litsents lubab seda kasutada kõigil kooli arvutitel. SMART Notebook formaadis õppematerjalide avamiseks on võimalik kasutada ka tasuta veebipõhist SMART Notebook Express tarkvara. SMART Notebook tarkvara varsti ilmuvast versioonist 11 annab lühiülevaate järgmine video.

Promethean interaktiivsete tahvlitega on kaasas ActivInspire tarkvara. Kas selle puhul on olemas piiratud võimalustega tasuta versioon ActivInspire Personal Edition, mille kasutamiseks tuleb end enne tarkvara allalaadimist registreerida.

SMART Board formaadis materjalide kasutamiseks Promethean tahvlitel on kaks võimalust. Esiteks võimaldab ActivInspire tarkvara importida SMART Notebook formaadis faile. Teiseks võimaldab SMART Notebook alates versioonist 10.7 eksportida materjale Interactive Whiteboard / Common File Format formaadis, millest loodetakse kujundada kõigi suuremate tootjate jaoks ühine standard. Vastupidine kolimine Prometheani õppmaterjalidega SMART Board tahvlile on keerulisem. SMART Notebook võimaldab eksportida ainult ActivInspire vanemat formaati. Üheks võimalikuks lahenduseks on hankida ActivInspire Professional Edition litsents, mis võimaldab kasutada ka teiste tootjate interaktiivseid tahvleid. Täpsemalt kirjutatakse ühilduvusprobleemide lahendamisest The Whiteboard Blog ajaveebis.

Creative Commons License
Uued tehnoloogiad õppematerjalide koostamiseks by Hans Põldoja is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Estonia License.

Advertisements

14 Responses to Uued tehnoloogiad õppematerjalide koostamiseks

 1. Pingback: Neljas teema: uued tehnoloogiad | Digitaalsete õppematerjalide koostamine

 2. Pingback: Uued tehnoloogiad — e-raamat jt | Haridustehno õpe '11-'13

 3. Pingback: Neljas teema: uued tehnoloogiad « veronikatuul

 4. Pingback: Neljas teema: uued tehnoloogiad | Triin Tisler

 5. Pingback: IFI7053 Digitaalsete õppematerjalide koostamine: 1. nädala ülesanne | Piret õpib jälle

 6. Pingback: Neljas teema: uued tehnoloogiad | Digitaalsete õppematerjalide koostamine

 7. Pingback: Uued tehnoloogiad | Taimi veebipäevik

 8. Pingback: IFI7053 Digitaalsete õppematerjalide koostamine: neljas teema | Piret õpib jälle

 9. Pingback: Uued tehnoloogiad | HTmag 12

 10. Pingback: Neljas teema: uued tehnoloogiad | Digitaalsete õppematerjalide koostamine

 11. Pingback: Digitaalsete õppematerjalide koostamine: neljas teema | HT

 12. Pingback: Uued tehnoloogiad – iTunes U | HT14

 13. Pingback: 4. Uued tehnoloogiad õppematerjalide koostamiseks | TLÜ HTM14

 14. Pingback: 4 ülesanne uued tehnoloogiad « heldiaia

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s